کپی تریدینگ چیست؟

تردینگ (trading) معنیش مبادله و داد و ستده. که توی بحث ما (فارکس) به معنی مبادله ارز های بین المللیه. فارکس چیست؟
کپی (copy) هم که بیشتر از هم‌معنی های فارسیش (رونوشت یا برگردان) تو زبان ما استفاده میشه.
کپی تردینگ (copy trading) یا اگر کلا بخوام به فارسی برش گردونم “رونوشت معاملات ” در واقع “گزینه جدید اضافه شده در تعدادی از پلتفرم های معاملاتی برای معامله گران مبتدی و سرمایه گذاران است “.
حالا معنی این جمله ای که بالا گفتم چیه؟!
یعنی اینکه با استفاده از گزینه کپی تردینگ معامله گرا میتونن معاملات افراد دیگه رو تو حساب خودشون کپی کنن، اگر بخوام یه مثال ملموس بزنم کپی تردینگ مثل اینه که شما به پسر خالتون که آدم باهوشی تو بازاره و خرید و فروش های پر سود میکنه میگید هر چی خرید به شما خبر بده تا شما هم همون موقع بخرید و هر وقت فروخت بهتون بگه تا بفروشید. کپی تریدینگ هم یه جورایی همینه با یه تفاوت مهم: خیلی راحت تره!

حالا اگر بخوام مثل بالا رو با کپی تریدینگ فارکس مثال بزنم این طوری میشه که: شما توی کارگزاری ای که پسرخالتون (البته با فرض اینکه پسرخاله تون تریدره فارکسه)  عضو میشین و با انتخاب گزینه کپی تردینگ، تمام معاملاتی که پسر خالتون می کنه به صورت اتوماتیک با پول شما هم انجام میشه! (البته تمام کارگزاری‌ها این گزینه رو ندارن و قبل از حساب باز کردن اگر صرفا دنبال کپی تردینگ هستین راجبش تحقیق کنید)
خب به همین دلیل، این گزینه فرصت خوبی رو برای مبادله گرای مبتدی و سرمایه‌گذاران به وجود آورده که بتونن معاملات یه مبادله‌گر حرفه ای رو داخل حسابشون کپی کنن ؛ البته خب طبیعیتا کپی کردن این معاملات و استفاده از این گزینه نیاز به اجازه اون معامله گر حرفه ای داره که میخواید از روش کپی کنید و طبیعتا هر معامله گر حرفه ای برای اینکه اجازه بده از روی معاملات پر سودش کپی کنید، پول یا درصدی از سود رو ازتون میگیره (حتی پسر خالتون!).
ویژگی خاص این نوع داد و ستد خاص که باعث شده توی همین مدت کمی که اجرا شده خیلی پرطرفدار بشه، شفاف بودن سود و ضرر و امن بودن سرمایه اولیه است !

خیلی از ما ها و یا شاید نزدیکانمون تا حالا اینکارو کردیم که سرمایه مون رو به یه فرد مورداعتماد دادیم تا باهاش کار کنه و حاصل ش رو با یه نسبتی به ما بده . این مورد اعتماد بودن احتمالا مهم ترین وجه مسئله ست چون واقعا چه تضمینی هست که طرف مقابل سودی که کرده رو نذاره جیبش و به ما هم بگه: “به خدا بازار کساده چیزی گیر خودمم نیومده” یا حتی بدتر اصل سرمایمون رو هم بالا بکشه!

این مسئله ی اعتماد، توی اینجور معاملاتی که خیلی هامون تجربه شو داشتیم سعی شده با گرفتن تضمین (چک، سفته و…) یا با اعتماد خویشاوندی و رفاقتی حل بشه که متاسفانه خیلی موفق نبوده.
اینجاست که اهمیت کپی تریدینگ معلوم میشه به این خاطر که پول و سرمایه شما تمام مدت داخل حساب خودتونه و هیچکس بجز خودتون نمیتونه بهش دست بزنه (مگر اینکه کسی رمز حسابتون رو داشته باشه!) و تنها اتفاقی که میفته کپی شدن معاملات طرف قراردادتونه (همون معامله گر حرفه ای).

برای آشنایی با شیوه کار ما اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *